środa, 4 sierpnia 2010

Sierpniowe skrapowanie codziennością, czyli "Co w trawie piszczy"

Lato trwa, wszędzie pełno zieleni, wszelakiej roślinności - proponujemy zatem użycie jej w działaniach artystycznych. Możliwości jest mnóstwo; kwiaty i liście można przede wszystkim zasuszyć i wykorzystać w kompozycjach na kartkach (raz dwa trzy), kamykach, na kloszu, na świecy, na świeczniku, w biżuterii...i na pewno jeszcze na wielu innych przedmiotach.

Listki, w swoim bogactwie kształtów, mogą stać się stempelkami. Ilovetocreate.com przedstawia króciutki kurs odbijania liściastego wzoru na tkaninie; blog Techniqueszone prezentuje kilka przykładów kartek.

Jakiś czas temu w wielkiej księdze kraftów Marthy Stewart natrafiłam na kalendarz stworzony metodą frottage, czyli odbijania roślin za pomocą kredki świecowej czy rysika. To kolejna ciekawa technika, zresztą nie tylko w odniesieniu do roślin, lecz na przykład - o dziwo - do nagrobków.

Kolejna ciekawa technika to cyjanotypia - druk niejako za pomocą słońca. Oczywiście dotyczy nie tylko liści, ale wygląda na to, że rośliny tradycyjnie są dość popularnym tematem. Gdyby ktoś miał jakieś doświadczenie w tej dziedzinie bądź wiedział, gdzie nabyć w Polsce odpowiedni papier czy też chemię do sporządzenia takiej odbitki, to będziemy wdzięczne za podzielenie się tą wiedzą!

Przygotowując niniejszy wpis wypróbowałam również odtwarzanie kształtu liści poprzez tłuczenie w nie młotkiem przez papier - wygląda na to, że ta technika o wiele lepiej sprawdza się z płatkami kwiatów i tkaniną :) Z listków albo wychodziła mi miazga, albo praktycznie nie zostawiały żadnego śladu. Inne odbitki wyszły następująco:

Po różnych próbach najbardziej podoba mi się połączenie białej kredki świecowej (zapewne można zastąpić ją świeczką) z akwarelą. Czynności są nadzwyczaj proste - robimy odbitkę liścia za pomocą wspomnianej kredki (frottage), a następnie malujemy akwarelami. Hokus-pokus, wynurza się obrazek!

A poniżej na zachętę liściaste dzieło Mrouh z zasuszonym kuchennie liściem laurowym. Tak też można!
Ciekawe jesteśmy, co Wam przyjdzie do głowy w zwiazku z roślinami - jak zwykle prosimy o linki do wpisów bądź zdjęć w komentarzach pod niniejszym postem (prace powinny być nowe). Czekamy do końca miesiąca.

6 komentarzy:

 1. Jeszcze jeden pomysł liściowy: http://skrzatka.blogspot.com/2010/08/99-kalkografia.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Torebeczki z kwiatkiem:
  http://malahabka.blogspot.com/2010/08/torebka-z-okienkiem.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł ciekawy - muszę wypróbować :) a Twoja kartka niesamowita. O liściu laurowym ja bym nie pomyślała :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. http://cynkowepoletko.blogspot.com/2010/08/cztery.html

  to zgłaszam się :)

  OdpowiedzUsuń
 5. chciałabym dołączyć i ja:

  http://niekiedy.com/2010/08/zwiej-ze-mna.html

  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń