środa, 26 maja 2010

Niekonwencjonalne ogrody

„Zdaje mi się, że nikt nie będzie nieznośny, mając wkoło siebie śliczne kwiaty i tyle pięknych, dzikich roślin, które się pną i zwieszają(…)"

Tajemniczy ogród

Porozmawiajmy więc o ogrodach. Ale odłóżmy na bok wymuskane trawniki, wytyczone skrzętnie grządki, schludne ścieżki i krzaczki stojące w szeregu. Spójrzmy na ogrody z innej strony, przez różowe szkiełko sztuki. Potraktujmy ogród jako płótno, a roślinną materię jako artystyczne tworzywo. Złammy kilka zasad i przewróćmy coś do góry nogami, zakładając mniej konwencjonalne, artystyczne ogrody – może któraś z poniższych aranżacji zainspiruje Was do „zielonej twórczości”.

Skoro o przewracaniu do góry nogami mowa, jak podoba Wam się pomysł z odwrotnie sadzonymi roślinami?


A może poddamy się zasadom grawitacji i posadzimy rośliny zwyczajnie, ale w nadzwyczajnych pojemnikach? Przez chwilę zapomnijmy o glinianych doniczkach, plastikowych korytkach i drewnianych skrzynkach.

A więc… może w puszce?

W chlebaku?

A może - kompozycja sukulentów w umywalce

…lub zlewie?

Skoro jesteśmy w temacie sanitariatów, jedno jest pewne – poniższej aranżacji nikt nie minie obojętnie.Rośliny sadzone w pojemnikach często nazywane są przenośnymi ogródkami. Można więc potraktować nazwę dosłownie i zaaranżować naprawdę przenośny ogródek.Albo tego rodzaju – odzieżowy.Ale właściwie – po co nosić o własnych siłach, po co się męczyć i pocić? Pójdźmy więc dalej – stwórzmy ogród na kółkach…albo wzbijmy się w nim w przestworzaBujanie w obłokach we własnym ogrodzie to prawdziwa gratka, ale zejdźmy już na ziemię. Dosłownie. Mini ogródki w butach – to właściwie klasyka.Że nieeleganckie? Mało wyrafinowane? Niekobiece? Ależ proszę bardzo drogie panie, szpilki też się nadadzą - i te żółte, i te czerwone :)A jeśli ktoś zbyt lubi buty, by wystawiać je na dwór i wypychać ziemią, może zdecyduje się poświęcić tekstylną wiszącą półkę na buty.Dość z ogrodowym recyclingiem – zajmijmy się prawdziwą sztuką! Rośliny, ziemia, kamienie – wszystko co składa się na ogrodowe aranżacje ma swój kolor i fakturę. Namalujmy więc nimi obraz i powieśmy na ścianie.Albo – pójdźmy na całość – niech stanie się częścią budynku.Jeśli jednak brak nam przestrzeni – zajmijmy się ogródkami w skali mikro - może więc wee garden?Można też zrobić ogród w żarówce - instrukcje znajdziecie tutaj.Butelki i buteleczki też świetnie nadają się do uprawy roślin......tak jak słoiki:Nie wiem jak Wy, ale ja po takiej dawce artystycznej zieloności mam wielką ochotę złapać za łopatkę i kopać, przesadzać, siać i podlewać.


Zapraszamy więc do zielonej zabawy – tworzenia niekonwencjonalnych roślinnych kompozycji. Może założycie artystyczną grządkę? Może posadzicie kwiaty w oryginalnym pojemniku? A może w Waszych ogrodach są już artystyczne zakątki, czekające tylko na sfotografowanie i pokazanie światu? Zaproście nas do swoich artystycznych ogródków!


Na zdjęcia Waszych prac czekać będziemy do 26 czerwca – wysyłajcie je na nasz adres mailowy, pamiętając, by dłuższy bok zdjęcia był nie dłuższy niż 800 pikseli, a w temacie wiadomości umieścić nazwę zabawy – „Niekonwencjonalne ogrody”.

10 komentarzy:

 1. Piękny pomysł! I świetne zgłębienie tematu. Ileż wspaniałych pomysłów i realizacji. Ten "balonowy" - rewelacja. Wielkie dzięki!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż się podnieciłam :D i już mam ochotę biec do domu wymyślać!

  OdpowiedzUsuń
 3. ja nie musze wymyslac, mam krzeslo ogrod, dzban ogrod, sloj ogrod. Tylko zdjecia zrobic musze, ale jest czas, jak wroce z urlopu.

  OdpowiedzUsuń
 4. ogrodniczka ze mnie żadna, ale Michelle - dobra robota. co zdjęcie to oczarowanie.
  życzę wszystkim miłego dłubania w ziemi. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo jestem ciekawa, co wymyślicie "zielonego" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. chwalę się zwykłym ogródkiem balkonowym z jednym mniej zwykłym eksponatem: http://szkieuka.blogspot.com/2010/05/756-o-poranku.html
  Na przyszły rok będzie trzeba pomyśleć o czymś nie-z-tej-ziemi, odwiedzić może jakiś Sklep Drugiej Szansy w poszukiwaniu odpowiedniego trzewika czy innego nietypowego naczynia.

  OdpowiedzUsuń
 7. u mnie też coś zielonego niezupełnie konwencjonalnie http://sentymentyiprezenty.blogspot.com/2010/05/dachowanie.html

  OdpowiedzUsuń
 8. jakie piękne ogrody i mini ogródki!! :) niedługo pochwalę się swoim :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ha, dziękuję za inspirację. Oto mój nowy mały ogródek

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń